Cornell Dubilier Electronics AVGA106M25C12T-F
AVGA106M25C12T-F picture photo
Mfg. Part Number
AVGA106M25C12T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
AVGA106M25C12T-F.pdf
Availability of AVGA106M25C12T-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AVGA106M25C12T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AVGA106M25C12T-F
Internal Part NumberEIS-AVGA106M25C12T-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAVGA Series Obs 26/Feb/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAVGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)29.84 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current23mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVGA106M25C12T-F
Related LinksAVGA106M, AVGA106M25C12T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AVGA106M25C12T-F Details Description
Related parts for AVGA106M25C12T-F
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6SMD datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH 16BIT 48-SSOP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
DIE SET HEX .042 .068 .128 .178 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TM3226K016CCBA datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf