ECS Inc. International ECS-240-18-4XEN
ECS-240-18-4XEN picture photo
Mfg. Part Number
ECS-240-18-4XEN
Brief Description
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
ECS-240-18-4XEN.pdf
Availability of ECS-240-18-4XEN
QUANTITY
ECS-240-18-4XEN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-240-18-4XEN
Internal Part NumberEIS-ECS-240-18-4XEN
FamilyCrystals
SeriesHC-49USX
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency24MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)30 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-240-18-4XEN
Related LinksECS-240, ECS-240-18-4XEN Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-240-18-4XEN Details Description
Related parts for ECS-240-18-4XEN
POLYSWITCH RXE SERIES 2.50A HOLD datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES 0.604 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SGE-245-4-2560 05000M SFTY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 650MA 360 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT PIN datasheet.pdf