ECS Inc. International ECS-240-20-19A-TR
ECS-240-20-19A-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-240-20-19A-TR
Brief Description
Crystal 24.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
ECS-240-20-19A-TR.pdf
Availability of ECS-240-20-19A-TR
QUANTITY
ECS-240-20-19A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-240-20-19A-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-240-20-19A-TR
FamilyCrystals
SeriesECX-19A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency24MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.433" L x 0.197" W (11.00mm x 5.00mm)
Height0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-240-20-19A-TR
Related LinksECS-240-, ECS-240-20-19A-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-240-20-19A-TR Details Description
Related parts for ECS-240-20-19A-TR
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS STR THRU HO datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS SNGL .100 STR datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .305M 8POS datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf