ECS Inc. International ECS-240-8-36CKM
ECS-240-8-36CKM picture photo
Mfg. Part Number
ECS-240-8-36CKM
Brief Description
Crystal 24.0000MHz 10ppm 8pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ECS-240-8-36CKM.pdf
Availability of ECS-240-8-36CKM
QUANTITY
ECS-240-8-36CKM Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-240-8-36CKM
Internal Part NumberEIS-ECS-240-8-36CKM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTight Tolerance "Super Miniature" Crystal - ECX-1637/2236 (CKM)
FamilyCrystals
SeriesECX-2236
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency24MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-240-8-36CKM
Related LinksECS-240, ECS-240-8-36CKM Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-240-8-36CKM Details Description
Related parts for ECS-240-8-36CKM
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTHESIZER 32LFCSP datasheet.pdf
IC CTRLR POWER DISTRIB 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY GP LN 20V SOT-323 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
IC PPMU DUAL SPI 64TQFP datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 22 PO datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf