ECS Inc. International ECS-35-18-18-TR
ECS-35-18-18-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-35-18-18-TR
Brief Description
Crystal 3.579545MHz 30ppm 18pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ECS-35-18-18-TR.pdf
Availability of ECS-35-18-18-TR
QUANTITY
ECS-35-18-18-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-35-18-18-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-35-18-18-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-12
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency3.579545MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)200 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.465" L x 0.220" W (11.80mm x 5.50mm)
Height0.098" (2.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-35-18-18-TR
Related LinksECS-35-, ECS-35-18-18-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-35-18-18-TR Details Description
Related parts for ECS-35-18-18-TR
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 820 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLK FUSE 1 1/4X1/4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIL FEMALE SMALL BORE CRIMP CONN datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
ICCON PIN ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 4.3UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf