ECS Inc. International ECS-3961-040-AU-TR
ECS-3961-040-AU-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-3961-040-AU-TR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 4.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
ECS-3961-040-AU-TR.pdf
Availability of ECS-3961-040-AU-TR
QUANTITY
ECS-3961-040-AU-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-3961-040-AU-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-3961-040-AU-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesECS-3961
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency4MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.051" (1.30mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-3961-040-AU-TR
Related LinksECS-3961-, ECS-3961-040-AU-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-3961-040-AU-TR Details Description
Related parts for ECS-3961-040-AU-TR
RES SMD 470 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 109.76K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 40W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LT33CP SOLD TIP SLOPED 45 3.0MM datasheet.pdf
LJT 55C 55#22D SKT RECP datasheet.pdf
47UF 200V 12,5X20 datasheet.pdf