ECS Inc. International ECS-40-20-5PDN-TR
ECS-40-20-5PDN-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-40-20-5PDN-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 4.0000MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-40-20-5PDN-TR.pdf
Availability of ECS-40-20-5PDN-TR
QUANTITY
ECS-40-20-5PDN-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-40-20-5PDN-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-40-20-5PDN-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCSM-7 Series Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-7
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency4MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)150 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-40-20-5PDN-TR
Related LinksECS-40-2, ECS-40-20-5PDN-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-40-20-5PDN-TR Details Description
Related parts for ECS-40-20-5PDN-TR
CONN HEADER .100 SINGL R/A 16POS datasheet.pdf
IC MPU I186 25MHZ 68CPGA datasheet.pdf
CONN HDR 3POS R/A KEY-Y TIN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28-UQFN datasheet.pdf
RES 442 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 21MM datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS INLINE PIN RA datasheet.pdf