ECS Inc. International ECS-40-20-5PDN-TR
ECS-40-20-5PDN-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-40-20-5PDN-TR
Brief Description
Crystal 4.0000MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-40-20-5PDN-TR.pdf
Availability of ECS-40-20-5PDN-TR
QUANTITY
ECS-40-20-5PDN-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-40-20-5PDN-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-40-20-5PDN-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCSM-7 Series Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-7
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency4MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)150 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-40-20-5PDN-TR
Related LinksECS-40-2, ECS-40-20-5PDN-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-40-20-5PDN-TR Details Description
Related parts for ECS-40-20-5PDN-TR
SIP HEADER 21 POS STRAIGHT PCB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 4.5V 65MA SNT4A datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 1500 OHM 25C datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FUSE FAST 12A 250V MIDGET datasheet.pdf
RES 2.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL 9" MMCX-RPSMA FM BULKHEAD datasheet.pdf