ECS Inc. International ECS-491.5-18-5PXEN
ECS-491.5-18-5PXEN picture photo
Mfg. Part Number
ECS-491.5-18-5PXEN
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 49.1520MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-491.5-18-5PXEN.pdf
Availability of ECS-491.5-18-5PXEN
QUANTITY
ECS-491.5-18-5PXEN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-491.5-18-5PXEN
Internal Part NumberEIS-ECS-491.5-18-5PXEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-7X
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency49.152MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-491.5-18-5PXEN
Related LinksECS-491.5, ECS-491.5-18-5PXEN Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-491.5-18-5PXEN Details Description
Related parts for ECS-491.5-18-5PXEN
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC BATT FUEL GAUGE LI-ION 12-SON datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
CONV AC/DC 2W 80-305VIN 05VOUT datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf