ECS Inc. International ECS-60-18-18-TR
ECS-60-18-18-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-60-18-18-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 6.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ECS-60-18-18-TR.pdf
Availability of ECS-60-18-18-TR
QUANTITY
ECS-60-18-18-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-60-18-18-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-60-18-18-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-12
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency6MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.465" L x 0.220" W (11.80mm x 5.50mm)
Height0.098" (2.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-60-18-18-TR
Related LinksECS-60-, ECS-60-18-18-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-60-18-18-TR Details Description
Related parts for ECS-60-18-18-TR
IC REG LDO ADJ 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.25A SOT89-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 0.100 T/H datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf