ECS Inc. International ECS-60-20-5PXDU-TR
ECS-60-20-5PXDU-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-60-20-5PXDU-TR
Brief Description
Crystal 6.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-60-20-5PXDU-TR.pdf
Availability of ECS-60-20-5PXDU-TR
QUANTITY
ECS-60-20-5PXDU-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-60-20-5PXDU-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-60-20-5PXDU-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCSM-7 Series Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-7X-DU
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency6MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-60-20-5PXDU-TR
Related LinksECS-60-20, ECS-60-20-5PXDU-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-60-20-5PXDU-TR Details Description
Related parts for ECS-60-20-5PXDU-TR
CAP TANT 10UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 1.96KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 66.5OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 400VAC Y5V RDL datasheet.pdf
CONN HDR 70POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf