ECS Inc. International ECS-73-20-1
ECS-73-20-1 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-73-20-1
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 7.3728MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U
Datasheet Download
ECS-73-20-1.pdf
Availability of ECS-73-20-1
QUANTITY
ECS-73-20-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-73-20-1
Internal Part NumberEIS-ECS-73-20-1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49U
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency7.3728MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/U
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-73-20-1
Related LinksECS-7, ECS-73-20-1 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-73-20-1 Details Description
Related parts for ECS-73-20-1
JUMPER-H9992TR/A3047Y/H9992TR 5" datasheet.pdf
IC 2SLT PC CARD/SC CTLR 288-BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC AC97 TXRX 20TSSOP datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
26MHZ USB 2.0 ULPI PHY datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 60POS datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 2.4UF RADIAL datasheet.pdf