ECS Inc. International ECS-73-20-18
ECS-73-20-18 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-73-20-18
Brief Description
Crystal 7.3728MHz 30ppm 20pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ECS-73-20-18.pdf
Availability of ECS-73-20-18
QUANTITY
ECS-73-20-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-73-20-18
Internal Part NumberEIS-ECS-73-20-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-12
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency7.3728MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.465" L x 0.217" W (11.80mm x 5.50mm)
Height0.098" (2.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-73-20-18
Related LinksECS-73, ECS-73-20-18 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-73-20-18 Details Description
Related parts for ECS-73-20-18
IC TEMP SWTCH PUSH/PULL SOT23A-5 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 150W datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TFLEX HR4200 9X9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC UART DUAL 32-TQFN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf