ECS Inc. International ECS-73-20-5P-TR
ECS-73-20-5P-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-73-20-5P-TR
Brief Description
Crystal 7.3728MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-73-20-5P-TR.pdf
Availability of ECS-73-20-5P-TR
QUANTITY
ECS-73-20-5P-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-73-20-5P-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-73-20-5P-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCSM-7 Series Crystals
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-7
PackagingCut Tape (CT)
TypeMHz Crystal
Frequency7.3728MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-73-20-5P-TR
Related LinksECS-73-, ECS-73-20-5P-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-73-20-5P-TR Details Description
Related parts for ECS-73-20-5P-TR
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 10DFN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FILTER LINE 15A LEADED TERM SHLD datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 40V 1A TO-92 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 32VAC/VDC 8AG datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 36PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 302W datasheet.pdf