ECS Inc. International ECS-76.8-18-5PXEN-TR
ECS-76.8-18-5PXEN-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-76.8-18-5PXEN-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 7.6800MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-76.8-18-5PXEN-TR.pdf
Availability of ECS-76.8-18-5PXEN-TR
QUANTITY
ECS-76.8-18-5PXEN-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-76.8-18-5PXEN-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-76.8-18-5PXEN-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCSM-7 Series Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-7X
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency7.68MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-76.8-18-5PXEN-TR
Related LinksECS-76.8-1, ECS-76.8-18-5PXEN-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-76.8-18-5PXEN-TR Details Description
Related parts for ECS-76.8-18-5PXEN-TR
CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 20W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.4V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 14D OLIVE datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .127M 14POS datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 30pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 111K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 7.2K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf