ECS Inc. International ECS-80-20-20A-TR
ECS-80-20-20A-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-80-20-20A-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 8.0000MHz 30ppm 20pF -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
ECS-80-20-20A-TR.pdf
Availability of ECS-80-20-20A-TR
QUANTITY
ECS-80-20-20A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-80-20-20A-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-80-20-20A-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-8
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency8MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.067" (1.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-80-20-20A-TR
Related LinksECS-80-2, ECS-80-20-20A-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-80-20-20A-TR Details Description
Related parts for ECS-80-20-20A-TR
IC FPGA 185 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 16V C0H 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 44PS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
OSC VCXO 349.3MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf