ECS Inc. International ECS-80-20-4X
ECS-80-20-4X picture photo
Mfg. Part Number
ECS-80-20-4X
Brief Description
Crystal 8.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
ECS-80-20-4X.pdf
Availability of ECS-80-20-4X
QUANTITY
ECS-80-20-4X Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-80-20-4X
Internal Part NumberEIS-ECS-80-20-4X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49USX
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency8MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-80-20-4X
Related LinksECS-80, ECS-80-20-4X Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-80-20-4X Details Description
Related parts for ECS-80-20-4X
OPTOISO 5KV OPEN COLL 8SMD GW datasheet.pdf
IC A/D CONV 2CH 16BIT 10-MSOP datasheet.pdf
REF DESIGN REMOTE MP3 PLAYER datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC 1.5KE datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 48"L X 37.38"W datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 0.15K 5% 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf