ECS Inc. International ECS-80-20-5G3XDS-TR
ECS-80-20-5G3XDS-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-80-20-5G3XDS-TR
Brief Description
Crystal 8.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-80-20-5G3XDS-TR.pdf
Availability of ECS-80-20-5G3XDS-TR
QUANTITY
ECS-80-20-5G3XDS-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-80-20-5G3XDS-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-80-20-5G3XDS-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCSM-7 Series Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-7X-3L-DS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency8MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Height0.165" (4.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-80-20-5G3XDS-TR
Related LinksECS-80-20, ECS-80-20-5G3XDS-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-80-20-5G3XDS-TR Details Description
Related parts for ECS-80-20-5G3XDS-TR
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
GDT 90V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 100KHZ 8-DIP datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 2.5KV 250MA DO204 datasheet.pdf
4-PORT MONITOR DVI KVM SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf