ECS Inc. International ECS-80-32-4X
ECS-80-32-4X picture photo
Mfg. Part Number
ECS-80-32-4X
Brief Description
Crystal 8.0000MHz 30ppm 32pF 80 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
ECS-80-32-4X.pdf
Availability of ECS-80-32-4X
QUANTITY
ECS-80-32-4X Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-80-32-4X
Internal Part NumberEIS-ECS-80-32-4X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49USX
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency8MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance32pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-80-32-4X
Related LinksECS-80, ECS-80-32-4X Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-80-32-4X Details Description
Related parts for ECS-80-32-4X
DIODE ZENER 3V 500MW DO35 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC DVR/RCVR 5V RS232 DUAL 16SOIC datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-TSSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 1KV TRANS TO72-4 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC BRIDGE DRIVER PAR 36HSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 9A 14.2 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf