ECS Inc. International ECS-8FM-400-TR
ECS-8FM-400-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-8FM-400-TR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ECS-8FM-400-TR.pdf
Availability of ECS-8FM-400-TR
QUANTITY
ECS-8FM-400-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-8FM-400-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-8FM-400-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesECS-8F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±200ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.551" L x 0.341" W (14.00mm x 8.65mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-8FM-400-TR
Related LinksECS-8FM, ECS-8FM-400-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-8FM-400-TR Details Description
Related parts for ECS-8FM-400-TR
OPTOISO 2.5KV OPN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
IC UART DUAL W/FIFO 48-LQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
POWER CABLE (WITH BRAKE) 3M datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 6A R6 datasheet.pdf
OSC TCXO 162.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf