Vishay/BCcomponents SFR25H0002003JR500
SFR25H0002003JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0002003JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0002003JR500.pdf
Availability of SFR25H0002003JR500
QUANTITY
SFR25H0002003JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0002003JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0002003JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0002003JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0002003JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0002003JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0002003JR500
IC PHOTO INFRARED 36.7KHZ datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 10% 2812 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC FPGA 160 I/O 225CSGBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 800MA 240 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf