ECS Inc. International ECS-CR1-18.00-A-TR
ECS-CR1-18.00-A-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-CR1-18.00-A-TR
Manufacturer
Product Category
Resonators
Brief Description
CERAMIC RESONATOR 18 MHZ SMD
Datasheet Download
ECS-CR1-18.00-A-TR.pdf
Availability of ECS-CR1-18.00-A-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECS-CR1-18.00-A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-CR1-18.00-A-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-CR1-18.00-A-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyResonators
SeriesCR1
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency18MHz
TypeCeramic
Features-
Frequency Stability-
Frequency Tolerance-
Impedance-
Capacitance-
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1916 (4741 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.161" W (4.70mm x 4.10mm)
Height0.063" (1.60mm)