Panasonic Electronic Components ECS-F1AE106K
ECS-F1AE106K picture photo
Mfg. Part Number
ECS-F1AE106K
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 20% RADIAL
Datasheet Download
ECS-F1AE106K.pdf
Availability of ECS-F1AE106K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECS-F1AE106K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-F1AE106K
Internal Part NumberEIS-ECS-F1AE106K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesEF
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-F1AE106K
Related LinksECS-F1, ECS-F1AE106K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECS-F1AE106K Details Description
Related parts for ECS-F1AE106K
PANEL FRONT 24.5X19X0.13" BE/GY datasheet.pdf
CONN PLUG 140POS STR .050" GOL datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR QUAD 10-UMAX datasheet.pdf
HEAT GUN KIT 230V 249/435 DEG C datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND CLEAR/BLUE datasheet.pdf
PNEUM FREQ GENERATOR .02-8HZ datasheet.pdf
Connector Plug DVI-D, Dual Link 24 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
RES 3.09 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 4-SOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V X8G RADIAL datasheet.pdf