Vishay/Sprague TF3C106K016C0600
TF3C106K016C0600 picture photo
Mfg. Part Number
TF3C106K016C0600
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 10% 2413
Datasheet Download
TF3C106K016C0600.pdf
Availability of TF3C106K016C0600
QUANTITY
TF3C106K016C0600 Order Process
Ship out your order
Specifications of TF3C106K016C0600
Internal Part NumberEIS-TF3C106K016C0600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TF3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TF3C106K016C0600
Related LinksTF3C106K, TF3C106K016C0600 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TF3C106K016C0600 Details Description
Related parts for TF3C106K016C0600
PANEL FRONT 19.2X19X0.07" BE/GY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AC datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
COUNTER LCD 5 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf