Panasonic Electronic Components ECS-F1EE475K
ECS-F1EE475K picture photo
Mfg. Part Number
ECS-F1EE475K
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 20% RADIAL
Datasheet Download
ECS-F1EE475K.pdf
Availability of ECS-F1EE475K
QUANTITY
ECS-F1EE475K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-F1EE475K
Internal Part NumberEIS-ECS-F1EE475K
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-F1EE475K
Related LinksECS-F1, ECS-F1EE475K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECS-F1EE475K Details Description
Related parts for ECS-F1EE475K
FILTER LINE 10MH 3A VERTICAL datasheet.pdf
BIT SET ASSORTED 8PC datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 22VC SMP datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.7A 158 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 24CKT datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 280V 28A datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 410MW SOD123 datasheet.pdf