Vishay/Dale TNPW12061K05BEEA
TNPW12061K05BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW12061K05BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.05K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW12061K05BEEA.pdf
Availability of TNPW12061K05BEEA
QUANTITY
TNPW12061K05BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW12061K05BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW12061K05BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW12061K05BEEA
Related LinksTNPW1206, TNPW12061K05BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW12061K05BEEA Details Description
Related parts for TNPW12061K05BEEA
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CORD DBL BANA W/SHIELD LINE 60" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOIC datasheet.pdf
MARKER PLATE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 13 OHM 1% 5W datasheet.pdf