ECS Inc. International ECS-HFR-40.00-A-TR
ECS-HFR-40.00-A-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-HFR-40.00-A-TR
Brief Description
CERAMIC RESONATOR 40.00 MHZ
Datasheet Download
ECS-HFR-40.00-A-TR.pdf
Availability of ECS-HFR-40.00-A-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECS-HFR-40.00-A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-HFR-40.00-A-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-HFR-40.00-A-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyResonators
SeriesECS-HFR-A
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency40MHz
TypeCeramic
Features-
Frequency Stability-
Frequency Tolerance-
Impedance-
Capacitance-
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.047" (1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-HFR-40.00-A-TR
Related LinksECS-HFR-4, ECS-HFR-40.00-A-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-HFR-40.00-A-TR Details Description
Related parts for ECS-HFR-40.00-A-TR
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.6A DL 16TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
LCD MOD SERIAL 2X16 BLU TRANSM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/16"-200M CLEAR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN datasheet.pdf