ECS Inc. International ECS-SR1-3.58-A-TR
ECS-SR1-3.58-A-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-SR1-3.58-A-TR
Manufacturer
Product Category
Resonators
Brief Description
CERAMIC RESONATOR 3.58MHZ SMD
Datasheet Download
ECS-SR1-3.58-A-TR.pdf
Availability of ECS-SR1-3.58-A-TR
QUANTITY
ECS-SR1-3.58-A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-SR1-3.58-A-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-SR1-3.58-A-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Crystals and Oscillators
FamilyResonators
SeriesECS-SR1-A
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency3.58MHz
TypeCeramic
Features-
Frequency Stability±0.3%
Frequency Tolerance±0.5%
Impedance40 Ohm
Capacitance-
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Non-Standard
Size / Dimension0.295" L x 0.130" W (7.50mm x 3.30mm)
Height0.071" (1.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-SR1-3.58-A-TR
Related LinksECS-SR1-, ECS-SR1-3.58-A-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-SR1-3.58-A-TR Details Description
Related parts for ECS-SR1-3.58-A-TR
CONVER DC/DC 0.75 5.5V @ 10A SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC XPHASE3 CTLR VR11.1 32-MLPQ datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.6A 78 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.5A 170 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 7.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND HEAVY DUTY THREADED INSERT datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf