Panasonic Electronic Components ECS-T1AZ105R
ECS-T1AZ105R picture photo
Mfg. Part Number
ECS-T1AZ105R
Brief Description
CAP TANT 1UF 10V 20% 0805
Datasheet Download
ECS-T1AZ105R.pdf
Availability of ECS-T1AZ105R
QUANTITY
ECS-T1AZ105R Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-T1AZ105R
Internal Part NumberEIS-ECS-T1AZ105R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTES
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeZ
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-T1AZ105R
Related LinksECS-T1, ECS-T1AZ105R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECS-T1AZ105R Details Description
Related parts for ECS-T1AZ105R
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 3V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
ANTENNA 4G/3G N(F) WHITE 3.3" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 10ppm 9pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf