Panasonic Electronic Components ECS-T1AZ225R
ECS-T1AZ225R picture photo
Mfg. Part Number
ECS-T1AZ225R
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 10V 20% 0805
Datasheet Download
ECS-T1AZ225R.pdf
Availability of ECS-T1AZ225R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECS-T1AZ225R Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-T1AZ225R
Internal Part NumberEIS-ECS-T1AZ225R
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTES
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeZ
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-T1AZ225R
Related LinksECS-T1, ECS-T1AZ225R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECS-T1AZ225R Details Description
Related parts for ECS-T1AZ225R
DIP CABLE - CDR16G/AE16M/CDR16G datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 68POS datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER RED datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf