ECS Inc. International ECS-VXO-73-19.440-TR
ECS-VXO-73-19.440-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-VXO-73-19.440-TR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 19.44MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ECS-VXO-73-19.440-TR.pdf
Availability of ECS-VXO-73-19.440-TR
QUANTITY
ECS-VXO-73-19.440-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-VXO-73-19.440-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-VXO-73-19.440-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesECS-VXO-73
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCXO
Frequency19.44MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)20mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.063" (1.60mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-VXO-73-19.440-TR
Related LinksECS-VXO-73, ECS-VXO-73-19.440-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-VXO-73-19.440-TR Details Description
Related parts for ECS-VXO-73-19.440-TR
BATTERY PACK NIMH 3.6V 2100 MAH datasheet.pdf
FB 2MM Z PACK SEATING TOOL ASY datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 220MA 1.658 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED INDUCT 4.7UH 30MA 1 OHM datasheet.pdf