Panasonic Electronic Components ECW-F2185HAB
ECW-F2185HAB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F2185HAB
Brief Description
CAP FILM 1.8UF 3% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F2185HAB.pdf
Availability of ECW-F2185HAB
QUANTITY
ECW-F2185HAB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F2185HAB
Internal Part NumberEIS-ECW-F2185HAB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(A)
PackagingBulk
Capacitance1.8µF
Tolerance±3%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.740" L x 0.449" W (18.80mm x 11.40mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F2185HAB
Related LinksECW-F2, ECW-F2185HAB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F2185HAB Details Description
Related parts for ECW-F2185HAB
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 32A TO-264 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 17POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
400W 240V G5 SERIES SRV DRV datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 250V C0G 0805 datasheet.pdf