Panasonic Electronic Components ECW-F2185JAQ
ECW-F2185JAQ picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F2185JAQ
Brief Description
CAP FILM 1.8UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F2185JAQ.pdf
Availability of ECW-F2185JAQ
QUANTITY
ECW-F2185JAQ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F2185JAQ
Internal Part NumberEIS-ECW-F2185JAQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package300
SeriesECW-F(A)
PackagingBulk
Capacitance1.8µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.740" L x 0.449" W (18.80mm x 11.40mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F2185JAQ
Related LinksECW-F2, ECW-F2185JAQ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F2185JAQ Details Description
Related parts for ECW-F2185JAQ
IC A/D CONV 12BIT SAMPLNG 24SOIC datasheet.pdf
CABLE ASSY XG50 DUP SC - LC 1M datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT 4.2MM TIN datasheet.pdf
RES 856 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHT/BLK 100' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN RA datasheet.pdf