Vishay/Dale D55342H07B562DPWS
D55342H07B562DPWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B562DPWS
Brief Description
RES SMD 562 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B562DPWS.pdf
Availability of D55342H07B562DPWS
QUANTITY
D55342H07B562DPWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B562DPWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B562DPWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B562DPWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B562DPWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B562DPWS Details Description
Related parts for D55342H07B562DPWS
CONN HEADER .100 SINGL R/A 2POS datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 3POS 2.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf