Panasonic Electronic Components ECW-F2185JAQ
ECW-F2185JAQ picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F2185JAQ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.8UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F2185JAQ.pdf
Availability of ECW-F2185JAQ
QUANTITY
ECW-F2185JAQ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F2185JAQ
Internal Part NumberEIS-ECW-F2185JAQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(A)
PackagingBulk
Capacitance1.8µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.740" L x 0.449" W (18.80mm x 11.40mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F2185JAQ
Related LinksECW-F2, ECW-F2185JAQ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F2185JAQ Details Description
Related parts for ECW-F2185JAQ
CONN HEADER 100POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER PA 14POS TOP 2MM TIN datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V 1111 datasheet.pdf
LED CBI 3MM RED DIFF RA .200 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
OSC MEMS 38.40MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
ADC 14BIT 95/105MSPS 32-LLP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf