Panasonic Electronic Components ECW-F2565JAB
ECW-F2565JAB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F2565JAB
Brief Description
CAP FILM 5.6UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F2565JAB.pdf
Availability of ECW-F2565JAB
QUANTITY
ECW-F2565JAB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F2565JAB
Internal Part NumberEIS-ECW-F2565JAB
PackagingBulk
Capacitance5.6µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.937" L x 0.638" W (23.80mm x 16.20mm)
Height - Seated (Max)1.118" (28.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F2565JAB
Related LinksECW-F2, ECW-F2565JAB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F2565JAB Details Description
Related parts for ECW-F2565JAB
PWRBLADE V/T LF REC datasheet.pdf
FERRITE CHIP 500 OHM 200MA 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 6.4UH 8.5A 16.3 MOHM datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
BOX S STEEL 12.05"L X 12.05"W datasheet.pdf
11965A181 DRAWER SLIDE, 8, LIG datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.2A 84 MOHM SMD datasheet.pdf
LED COB CXA1850 3000K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 300VAC RADIAL datasheet.pdf