Vishay/Dale RWR89N4530FRB12
RWR89N4530FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N4530FRB12
Brief Description
RES 453 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N4530FRB12.pdf
Availability of RWR89N4530FRB12
QUANTITY
RWR89N4530FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N4530FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N4530FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)453
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N4530FRB12
Related LinksRWR89N4, RWR89N4530FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N4530FRB12 Details Description
Related parts for RWR89N4530FRB12
KNOB INSTRUM SKIRTED RND .7"DIA datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A I2PAK datasheet.pdf
RELAY DC CUR SENS 85-265VAC/DC datasheet.pdf
IC CTRLR CCFL PUSH-PULL 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 470 OHM 9SIP datasheet.pdf