Panasonic Electronic Components ECW-F2565JAQ
ECW-F2565JAQ picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F2565JAQ
Brief Description
CAP FILM 5.6UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F2565JAQ.pdf
Availability of ECW-F2565JAQ
QUANTITY
ECW-F2565JAQ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F2565JAQ
Internal Part NumberEIS-ECW-F2565JAQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance5.6µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.937" L x 0.638" W (23.80mm x 16.20mm)
Height - Seated (Max)1.197" (30.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F2565JAQ
Related LinksECW-F2, ECW-F2565JAQ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F2565JAQ Details Description
Related parts for ECW-F2565JAQ
RES SMD 63.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 35MA 37 OHM SMD datasheet.pdf