Panasonic Electronic Components ECW-F2W184JAB
ECW-F2W184JAB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F2W184JAB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 5% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F2W184JAB.pdf
Availability of ECW-F2W184JAB
QUANTITY
ECW-F2W184JAB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F2W184JAB
Internal Part NumberEIS-ECW-F2W184JAB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(A)
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.240" W (13.00mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.598" (15.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F2W184JAB
Related LinksECW-F2, ECW-F2W184JAB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F2W184JAB Details Description
Related parts for ECW-F2W184JAB
FILTER LINE PWR RFI LOW .250 10A datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS PCB IDC TIN datasheet.pdf
RES 1.10 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 3/0 AWG BLUE 100' datasheet.pdf
VERT CARD CONN DUAL 0.100" datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.9A 40.8 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC TERM datasheet.pdf