Panasonic Electronic Components ECW-F2W395JA
ECW-F2W395JA picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F2W395JA
Brief Description
CAP FILM 3.9UF 5% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F2W395JA.pdf
Availability of ECW-F2W395JA
QUANTITY
ECW-F2W395JA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F2W395JA
Internal Part NumberEIS-ECW-F2W395JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
Featured ProductECWF (A) Series Film Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance3.9µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.035" L x 0.496" W (26.30mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max)0.783" (19.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F2W395JA
Related LinksECW-F2, ECW-F2W395JA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F2W395JA Details Description
Related parts for ECW-F2W395JA
FIXED IND 39UH 350MA 1.12 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
KIT STARTER EZDSP TMS320F28044 datasheet.pdf
RCVR MOD HP FIBER OPT 25MHZ SMA datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D M22 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 SKT RECP datasheet.pdf
DSUB 15 F WW .585" FLOA ZINC datasheet.pdf