Panasonic Electronic Components ECW-F2W475JA
ECW-F2W475JA picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F2W475JA
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 5% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F2W475JA.pdf
Availability of ECW-F2W475JA
QUANTITY
ECW-F2W475JA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F2W475JA
Internal Part NumberEIS-ECW-F2W475JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
Featured ProductECWF (A) Series Film Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.035" L x 0.543" W (26.30mm x 13.80mm)
Height - Seated (Max)0.831" (21.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F2W475JA
Related LinksECW-F2, ECW-F2W475JA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F2W475JA Details Description
Related parts for ECW-F2W475JA
CAP FILM 1200PF 10% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf