Panasonic Electronic Components ECW-F4105RHL
ECW-F4105RHL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4105RHL
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 3% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F4105RHL.pdf
Availability of ECW-F4105RHL
QUANTITY
ECW-F4105RHL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4105RHL
Internal Part NumberEIS-ECW-F4105RHL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.512" W (23.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.976" (24.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4105RHL
Related LinksECW-F4, ECW-F4105RHL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4105RHL Details Description
Related parts for ECW-F4105RHL
IC 16MHZ ESCC XTEMP 44-PLCC datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RELAY REED 4PST 500MA 12V datasheet.pdf
IC CTLR BUCK 2/3/4PHASE 40QFN datasheet.pdf
RES 270 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V T2H 1206 datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 25K OHM 100W datasheet.pdf
INSERT FEMALE 16POS SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC DDR2 512M 400MHZ 60BGA datasheet.pdf