Panasonic Electronic Components ECW-F4105RJL
ECW-F4105RJL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4105RJL
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F4105RJL.pdf
Availability of ECW-F4105RJL
QUANTITY
ECW-F4105RJL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4105RJL
Internal Part NumberEIS-ECW-F4105RJL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.512" W (23.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.976" (24.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4105RJL
Related LinksECW-F4, ECW-F4105RJL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4105RJL Details Description
Related parts for ECW-F4105RJL
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP 2.5V SOT-23 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 58.5K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 2.5M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf