Panasonic Electronic Components ECW-F4154JB
ECW-F4154JB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4154JB
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F4154JB.pdf
Availability of ECW-F4154JB
QUANTITY
ECW-F4154JB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4154JB
Internal Part NumberEIS-ECW-F4154JB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(B)
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4154JB
Related LinksECW-F, ECW-F4154JB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4154JB Details Description
Related parts for ECW-F4154JB
OPTO SENSOR SLOT TYPE 3MM datasheet.pdf
IC OP AMP GP 1.4MHZ RR 5TSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485/EIA562 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A DO214AB datasheet.pdf
XFRMR MODL 2PORT POE GIGABIT datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V 20% BX 1210 datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SSD EUSB 2 10PIN 2.54MM 64GB SLC datasheet.pdf