Panasonic Electronic Components ECW-F4154JL
ECW-F4154JL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4154JL
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F4154JL.pdf
Availability of ECW-F4154JL
QUANTITY
ECW-F4154JL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4154JL
Internal Part NumberEIS-ECW-F4154JL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.610" L x 0.299" W (15.50mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max)0.539" (13.70mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4154JL
Related LinksECW-F, ECW-F4154JL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4154JL Details Description
Related parts for ECW-F4154JL
Connector Header 34 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 10A ROLL LVR datasheet.pdf
IC FIFO REGISTER 16-SOIC datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL BKLT Y/G Y/G datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RESONATOR SAW 315.000MHZ datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf