AVX Corporation SA301C104MAC
SA301C104MAC picture photo
Mfg. Part Number
SA301C104MAC
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R AXIAL
Datasheet Download
SA301C104MAC.pdf
Availability of SA301C104MAC
QUANTITY
SA301C104MAC Order Process
Ship out your order
Specifications of SA301C104MAC
Internal Part NumberEIS-SA301C104MAC
Standard Package2,000
SeriesSpinGuard® SA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA301C104MAC
Related LinksSA301C, SA301C104MAC Datasheet, AVX Corporation Distributor
SA301C104MAC Details Description
Related parts for SA301C104MAC
CONV AC/DC 15W +/-12V OUT DL T/H datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 5NS 256FTBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf