Panasonic Electronic Components ECW-F4185HLB
ECW-F4185HLB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4185HLB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.8UF 3% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F4185HLB.pdf
Availability of ECW-F4185HLB
QUANTITY
ECW-F4185HLB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4185HLB
Internal Part NumberEIS-ECW-F4185HLB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance1.8µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.102" L x 0.598" W (28.00mm x 15.20mm)
Height - Seated (Max)1.071" (27.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4185HLB
Related LinksECW-F4, ECW-F4185HLB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4185HLB Details Description
Related parts for ECW-F4185HLB
Crystal 20.0000MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 94.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
D4N-1C20 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS SNGL SMD datasheet.pdf
DIN-POWER H015FS-3C1-1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf