Panasonic Electronic Components ECW-F4224HL
ECW-F4224HL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4224HL
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 3% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F4224HL.pdf
Availability of ECW-F4224HL
QUANTITY
ECW-F4224HL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4224HL
Internal Part NumberEIS-ECW-F4224HL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±3%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.610" L x 0.354" W (15.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.594" (15.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4224HL
Related LinksECW-F, ECW-F4224HL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4224HL Details Description
Related parts for ECW-F4224HL
RES SMD 5.6 OHM 5% 2W J BEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V C0G 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 10.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 42A 500W datasheet.pdf
24P MTA100 FD THRU ASSY BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf