Panasonic Electronic Components ECW-F4224HL
ECW-F4224HL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4224HL
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 3% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F4224HL.pdf
Availability of ECW-F4224HL
QUANTITY
ECW-F4224HL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4224HL
Internal Part NumberEIS-ECW-F4224HL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.610" L x 0.354" W (15.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.594" (15.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4224HL
Related LinksECW-F, ECW-F4224HL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4224HL Details Description
Related parts for ECW-F4224HL
CAP CER 220PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
IC 3.06V ACT HI 5% TO92-3 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 1.6A SSOT3 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 3POS 9.52MM BLACK datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC MELF datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 15MM datasheet.pdf
RES 45.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf