Panasonic Electronic Components ECW-F4274HL
ECW-F4274HL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4274HL
Brief Description
CAP FILM 0.27UF 3% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F4274HL.pdf
Availability of ECW-F4274HL
QUANTITY
ECW-F4274HL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4274HL
Internal Part NumberEIS-ECW-F4274HL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance0.27µF
Tolerance±3%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.346" W (18.00mm x 8.80mm)
Height - Seated (Max)0.587" (14.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4274HL
Related LinksECW-F, ECW-F4274HL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4274HL Details Description
Related parts for ECW-F4274HL
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
RELAY START/STOP 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN SHROUDED HDR 2.54MM 26POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT BTB 30POS DL VERT SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 202MA 1.1 OHM datasheet.pdf
EMI CHIP BEAD UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf